Despre proiectul fă (fă.ro)

Pentru dezvoltarea siteului fă.ro, acesta va conține minim cinci pagini având conținut legat de cuvântul fă și de forme derivate ale acestuia:

Intrare:
interjecție
interjecție (I10)
Surse flexiune: DOR
fa substantiv masculin invariabil interjecție
interjecție (I10)
Surse flexiune: DOR
Intrare: face
face verb grupa a III-a conjugarea a IX-a
verb (VT613)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • face
  • facere
  • făcut
  • făcutu‑
  • făcând
  • făcându‑
singular plural
  • faceți
  • făceți-
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • fac
(să)
  • fac
  • făceam
  • făcui
  • făcusem
a II-a (tu)
  • faci
(să)
  • faci
  • făceai
  • făcuși
  • făcuseși
a III-a (el, ea)
  • face
(să)
  • facă
  • făcea
  • făcu
  • făcuse
plural I (noi)
  • facem
(să)
  • facem
  • făceam
  • făcurăm
  • făcuserăm
  • făcusem
a II-a (voi)
  • faceți
(să)
  • faceți
  • făceați
  • făcurăți
  • făcuserăți
  • făcuseți
a III-a (ei, ele)
  • fac
(să)
  • facă
  • făceau
  • făcură
  • făcuseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)